30 C
Skopje

Прес-конференција на Фатмир Битиќи, советник на премиерот: Мерките ќе донесат развој на домашните економски дејности

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Прес-конференција на Фатмир Битиќи, советник на премиерот.

Тој зборуваше за најновите мерки. Ефектите од овој економски пакет се повеќе димензионални. Резултатите ќе значат системски решенија. Ќе се поттикне јавната потрошувачка. Ќе се трансформира дел од економијата со воведување на ИТ технологија во нивното работење. Ќе се зголеми употребата на безготовинските плаќање како инструмент за сузбивање на сивата економија. Ефектите се на сите нивоа. Ќе ги осетат сите граѓани и многу ресури во економијата. Ние сме солидарно општество и во мерките може да се пронајде секој.

Битиќи вели дека со првиот столб од третиот сет на мерките се поттикнува поголема потрошувачка и развој на домашните економски дејности.

Погледнете го обраќањето на Битиќи во продолжение:

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Смаиловиќ: Апасиев ме нарече муџахединка и предизвика верска нетрпеливост

По пресот на кој лидерот на Левица, Димитар Апасиев, рече дека добива закани по живот и по животот на своето семејство, граѓанската активистка Мерсиха...

Секој гледа во туѓиот двор: Порака за Жан Митрев која покрена лавина од реакции на фејсбук

Поракава веднаш стана вирална и се уште многумина ја споделуваат и коментираат на социјалните мрежи. Откако во медиумите се проструи вест дека синот на Д-р...

Апасиев: Ај бркај работа – кој мислите дека сте вие, ќе тепате

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев денеска повторно покажа недолично однесување за функцијата којајаима, откако на прашање на новинар му одговори...

Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО, а Грција останува силен лобист и поддржувач...

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија...
- Advertisement -