fbpx
0 C
Skopje

ПРЕС НА НЕЗАВИСНА ЛИСТА НА ГРУПА ИЗБИРАЧИ НОСИТЕЛ ВЕНКО КРСТЕВСКИ

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

ФОТО: Комарец

Почитувани,

Првин сакаме да ѝсе заблагодариме на јавноста за поддршката во изминатите неколку дена! Денешната прес конференција, како идеја, произлегува од сограѓаните и е присутна помеѓу младите.

Позади нас се наоѓа Спомен-домот ,,АСНОМ’’, некогаш симбол за доедукација и култура на градот, денес руина во заборав на времето.

Граѓанската иницијатива ,,Младите за Кочани’’ нуди идејно решение, односно проект преку кој ќе се решат проблемите и ќе се врати стариот сјај и углед на местото.

МУЛТИФУНКЦИОНАЛНИОТ МЛАДИНСКИ ЦЕНТАР е проект кој ќе биде финансиран од идната локална власт со дотации од 5% од вкупниот буџет на Општина Кочани за младински политики и проекти на младите.

Центарот ќе поседува канцеларии, сала за прес-конференции и простор кој ќе биде бесплатно отстапен за настап и проби на бендови, диџеи, актери, сликари, уметници, со цел успешно реализирање на нивните потреби. Музичката школа ќе добие дополнителна финансиска помош и ќе биде простор обезбеден за Co-working. Младинските организации ќе добијат простор за зајакнување на нивните капацитети и пренесување на нивното знаење на младите.

Преку европските образовни програми и мобилност можност за доедукација преку процесот на неформално образование на учениците од градинките, основите и средните училишта со цел подобрување на воспитно-образовниот процес и образување на квалитетни ученици.

Фото Комарец (Стојан Рашков)

Преку МЛАДИНСКИОТ ЦЕНТАР во Советот на Општина Кочани ќе извршиме реизбор на нови членови на Локалниот младински совет и ќе го ставиме во функција во транспарентна постапка, со претходна консултација на сите младински организации и младински работници од градот.

Идејното решение за нов изглед на објектот ќе биде доделено на студенти и неодамна дипломирани архитекти од Општина Кочани, со цел да го валоризираат своето знаење и труд во објект кој ќе биде од големо значење за младата популација во градот.

Затоа, обраќајќи се кон сите вас кои со децении очекувате независна граѓанска иницијатива за општествена самообнова, ве информираме дека ќе вложиме максимални напори вашите идеи и искрени желби за поинакво и поубаво Кочани да станат реалност! Да си подадеме рака! За нашата општина! За нашето драго Кочани!

Независна листа на советници, чиј што носител е Венко Крстевски.

Благодариме!

Фото Комарец

 

Извор: Комарец

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -