fbpx
13 C
Skopje

Претседателот Иванов со честитка за празникот Богојавление – Водици

АКТУЕЛНО

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Сите мислеа дека побегнал а Мијалков се појави: Вели се изолирал поради температура

Сашо Мијалков е во Македонија. Се извини на целата македонска јавност затоа што сите го барале, а тој бил изолиран заради висока температура. Тој замина...

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до поглаварот на Македонската првославна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите првославни верници по повод големиот христијански празни Богојавление – Водици.

„Претстојниот празник и годинава ќе нè потсети на значењето на светата тајна на крштевањето како еден од столбовите на христијанството. Славејќи го крштевањето на Господ Исус Христос, да го прославиме и нашето духовно раѓање и да ја потврдиме нашата вера. Токму на Богојавление – Водици да ги зацврстиме основите на нашето верување и да продолжиме со почитување и со залагање за христијанските начела за мир, заедништво и слога. На денот кога ги осветуваме нашите води, најискрено посакувам во нашите срца да се вселат хармонијата и разбирањето, трпението и милосрдието. Во духот на овој голем празник да го поттикнуваме најдоброто во нас и најдоброто кај нашите ближни и кај нашите сограѓани, независно од нивната етничка, верска, јазична и идеолошка припадност. Само така ќе чекориме кон остварување на заедничките цели за успешна и просперитетна Република Македонија“, стои во честитката од Иванов.

Инаку, Иванов денес ќе биде во Велес и ќе присуствува на богослужба во црквата „Успасение Пресвета Богородица“, а веднаш потоа ќе биде дел и од веремонијата на положување на светиот крст.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Фуфо: Во коцката губиш свои пари, туѓи пари, па губиш образ, доверба, а на крај го губиш најважното, односно семејството

Љупчо Николовски – Фуфо во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 раскажа за своето минато поврзано со коцкањето ио лихварството. На прашање за тоа колкави...

Сите мислеа дека побегнал а Мијалков се појави: Вели се изолирал поради температура

Сашо Мијалков е во Македонија. Се извини на целата македонска јавност затоа што сите го барале, а тој бил изолиран заради висока температура. Тој замина...
- Advertisement -