fbpx
8 C
Skopje

Претседателот на БЕСА: За нас во иста позиција се и Ахмети и Груевски (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Претседателот на БЕСА, во интервју за а1он.мк вели дека не би сакал да шпекулира која би била позицијата на Ахмети во случајот, но имајќи предвид дека ДУИ и ВМРО ДПМНЕ владееле 10 години во коалиција, големи се можностите пак да состават влада, имајќи ги предвид нивните бројки на пратеници.

Тој истакна дека и покрај тоа што Ахмети ставил потпис на заедничката платформа на албанските партии, сепак прва опција за коалицирање на ДУИ со партија од македонскиот блок, би била опцијата за коалиција со ВМРО ДПМНЕ.

Во интервјуто, претседателот на Беса нагласи дека тие нема да поддржат никаква Влада, ниту пак било каква иницијатива, која не се базира на барањата кои се ставени во заедничката платформа на албанските партии во Македонија.

„Изјавата на Груевски дека нема да прифатат двојазичност, нема да прифатат продолжување на мандатот на СЈО, на некој начин ја исклучува поддршката на БЕСА за било каква влада, во која ќе има партија која нема да се залага за решавање на албанскиот јазик и  продолжување на мандатот на СЈО“, вели Билал Касами, во интервју за а1он.мк.

На прашањето за евентуална коалиција со Ахмети и Заев, претседателот на БЕСА вели „за нас како БЕСА, колку што е крив Никола Груевски за ситуацијата во која се наоѓа Република Македонија, уште повеќе е крив и Ахмети, така што ние сме кажале јасно дека не би влегле во никаква комбинација, во никаква Влада во која се луѓе инкриминирани и за кои се започнати постапки од СЈО, или кон кои би се покренале постапки. За нас во иста позиција се и Ахмети и Груевски“

Тој го повтори ставот на неговата политичка партија за Специјалното јавно обвинителство, но и за тоа дека државните институции од јавна и државна безбедност треба да ги штитат граѓаните без разлика на верска и етничка припадност, наместо да креираат случаи против нив.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -