fbpx
12 C
Skopje

Претседателот на САД во Белата куќа организираше свечена вечера за гувернерите

АКТУЕЛНО

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Претседателот на САДд Доналд Трамп синоќа во Белата куќа организираше свечена вечера за 46 гувернери.

Ова е првиот голем општествен настан на неговата администрација, откако стапи на својата функција.

Претседателот Трамп им наздрави на гувернерите, кои на вечерата дојдоа со своите сопруги, а на првата дама и честита за елегантно приредениот дочек во свечената трпезарија на Белата куќа.

Трамп синоќа на гувернерите им порача дека на дневниот ред од состанокот со нив во Белата куќа можеби ќе се најдат и неговите планови за повлекување на Обамакер, законот за здравствена заштита што го воведе администрацијата на неговиот претходник Барак Обама.

Тој изјави и дека првите четири недели од извршувањето на претседателската функција за него биле многу забавни и дека администрацијата „завршила речиси се што почнала“, како и дека границите на САД сега се „посигурни и поцврсти“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...
- Advertisement -