fbpx
0 C
Skopje

Претседателот Румен Радев: Поставив директно прашање за компензациите на тракиските бегалци пред претседателот на соседна Турција

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Веќе поставив директно прашање за компензациите на тракиските бегалци пред претседателот на соседна Турција. Ова го кажа претседателот Румен Радев во својот говор на историската местност Петрова нива, каде се одбележа 115-ата годишнина од Илинденско Преображенското востание.

Одново на Странджа ечи револуционерната химна, за да не потсети на славната и трагична 1903 г. Тука на легендарното тракиско поле нашите предци вперија поглед кон слободата и достоинството, водени од вербата да дадат свој придонес, изјави претседателот Радев.

“Тракииските делегати го поддржа решението во Македонија за кревање на востание. Дејците на 7-от востанички округ јасно покажаа, дека 20 дневната слобода на Одринско ќе има исклучително висока цена, но немаше сила, која ќе ги оддалечи од нивната верба во каузата за слобода и единство.

Востанието е крваво – едновремено дејствувааше куршумот, огнот, ножот и бесилката, како што пишува во пишувањата на Христо Силљанов: Огновите на Тракија голтаат илјадници животи и човечки судбини. Илјадници бугари се простуваат со својот роден крај и стануваат бегалци, стремејќи се кон слободна Бугарија. Веќе поставив директно прашање за компензациите за тракиските бегалци пред претедателот на соседна Турција. Ќе продолжам да барам јасен одговор и при секој слуај, кога историските факти ќе бидат ставени под сомнение, вели Радев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -