7.6 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Нова цена на горивата во Македонија – на светските берзи драстичен пад на нафтата

Нови цени на горивата во Македонија, се очекува да утврди регулаторната комисија, каде стандардно овој понеделник напладне истите ќе бидат познати за јавноста. Според светските...

Мицкоски: Подавам рака да ѝ помогнам на Владата за над 1 милијарда евра без кратење на платите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека е сериозно загрижен дека земјата е пред прагот на најголемата економска криза од нејзиното осамостојување до денес,...

Самохрана мајка послужила богата старица, а потоа следуваше изненадување поради кое искрено се расплака (ВИДЕО)

Радио станицата KDEC FM 100.5 неочекувано се појавила во Мек Доналдс во Америка каде што ги интервјуирале вработените. Радио водителот исто така прашал една...

Важна информација од МВР: Полиција ќе ви доаѓа дома и ќе ви ги носи личните карти и вашите возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и возачки дозволи се веќе...

Презентација на Лек Биокамп 2020 и работилница за меки вештини

Лек Биокамп 2020 е одлична можност да бидете дел од динамично и професионално опкружување во коешто ќе ги развиете вашите знаења и способности. За време на овој тридневен настан ќе ви бидат достапни клучни експерти од Lek Ljubljana, Sandoz Global и Novartis.

Сакате да дознаете повеќе за овој настан? Дојдете на 24ти декември во 11 часот во предавална 3 на Фармацевтски факултет! Како дел од активностите на Центарот за кариера при Фармацевтскиот факултет во Скопје, ќе се одржат два настани:

1. Презентација на Лек Биокамп и пријавување во база на таленти

Со почеток во 11:00 часот ќе се одржи презентација за кариерни и научно-истражувачки можности за студентите на Фармацевтскиот факултет, од страна на компанијата Lek Pharmaceuticals d.d. член на групацијата Sandoz (www.lek.si/en).
Целта на оваа презентација ќе биде претставување на компанијата и можностите за идна кариера и научно-истражувачка работа што ги нуди за студентите на Фармацевтскиот факултет.
Дополнително, на презентацијата ќе биде промовиран претстојниот Биокамп 2020, кој ќе се одржи помеѓу 24-26 мај 2020, во Љубљана, Словенија, а на кој учество можат да земат сите студенти од нашиот факултет (https://www.lek.si/en/careers/biocamp).
Оваа година Биокампот го слави своето јубилејно 10. издание и вклучува повеќе новитети.
Затоа, со задоволство ги очекуваме заинтересираните студенти, кои овој пат ќе имаат можност да се пријават во интерната база на таленти.
Презентацијата ќе трае 40 минути, а говорник ќе биде м-р фарм. Огнен Јакасановски, Scientist Pharmaceutical Development, Lek d.d., член на групацијата Sandoz.

2. Работилница за меки вештини

Со почеток во 12:00 часот ќе се одржи работилница на тема:
Кои се вештините на иднината?
Како да подготвам CV и мотивациско писмо?
Како да го преживеам првото интервју за работа?
Работилницата ќе трае 60 минути.

Latest Posts

Нова цена на горивата во Македонија – на светските берзи драстичен пад на нафтата

Нови цени на горивата во Македонија, се очекува да утврди регулаторната комисија, каде стандардно овој понеделник напладне истите ќе бидат познати за јавноста. Според светските...

Мицкоски: Подавам рака да ѝ помогнам на Владата за над 1 милијарда евра без кратење на платите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека е сериозно загрижен дека земјата е пред прагот на најголемата економска криза од нејзиното осамостојување до денес,...

Самохрана мајка послужила богата старица, а потоа следуваше изненадување поради кое искрено се расплака (ВИДЕО)

Радио станицата KDEC FM 100.5 неочекувано се појавила во Мек Доналдс во Америка каде што ги интервјуирале вработените. Радио водителот исто така прашал една...

Важна информација од МВР: Полиција ќе ви доаѓа дома и ќе ви ги носи личните карти и вашите возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и возачки дозволи се веќе...

АКТУЕЛНО

Нова цена на горивата во Македонија – на светските берзи драстичен пад на нафтата

Нови цени на горивата во Македонија, се очекува да утврди регулаторната комисија, каде стандардно овој понеделник напладне истите ќе бидат познати за јавноста. Според светските...

Николовски: Како членка на Алијансата нашата земја веќе го користи системот за командување со инциденти од следната генерација на НАТО

„Како одговорна партија целосно сме фокусирани во поддршка на институциите кои бескомпромисно се борат против заканата од ширењето на коронавирусот“, изјави Љупчо Николовски, генерален...

Доктор е првиот позитивен на корона вирусот во Битола: Раскажа до детал како дознал за болеста – и упати совети што да правите

Почитувани Битолчани, мои сограѓани. Ми фрлифте анатема за корона вирусот, ме издвојувате од заедницата и ме предавате на милост или божји суд .Читам најразлични коментари...

Даниловски контра Жан Митрев: Не може инхалација да те спаси од корона вирусот

Деновиве јавноста имаше можност да слушне излагања на врвни доктори кои не се епидемиолози или инфектолози, а кои им препорачуваа на граѓаните меѓудругото, како...

Се огласија и од Македонски телеком за 5G мрежата – еве го нивниот став

„Македонски телеком” денеска преку соопштение ги демантираше информациите дека е активирана 5G мрежа во земјава. – Деновиве на социјалните мрежи се споделуваат лажни информации дека...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.