fbpx
4 C
Skopje

Прием на делегација на КФМ во Агенцијата за млади и спорт

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Карате репрезентацијата на Македонија која настапи на Светското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори у21 кое се одржуваше во Тенерифе, Шпанија беше на прием во Агенцијата за млади и спорт.
Директорот на агенцијата Дарко Каевски во своето обраќање посочи дека со освојувањето на две петти места и неколку пласмани во 4 – то коло на едно големо натпреварување како што е Светското првенство, оваа генерација македонски каратисти докажа дека пред неа е светла иднина.
Каевски додаде дека Агенцијата за млади и спорт ќе продолжи безусловно да го помага каратето во Македонија, бидејќи уште еднаш се докажа дека Македонија има иднина во спортот кој на редовната програма на Младинските Олимписки игри во Буенос Аирес 2018 и Олимписките игри во Токио 2020 година.
Тренерите на државните репрезентации зборуваа за настапите на ова СП. Селекторот во борби за кадети и јуниори Александар Кузмановски истакна дека покра Марио кој е на 5 – то  место и евидентен кандидат за борба за норма на Младинската Олимписки игри, има уште неколку кои ќе се борат за настап во Буенос Аирес. Исто така имаше уште неколку натпреварувачи до 4 – то коло како што се Роберто Ацковски јуниори и Ангела Мојсовска која и покрај повредата, беше најдобар претставник на Македонија во категоријата помлади сениори У21.
Селекторот на ката репрезентацијата Стојан Андриевски напомена дека овој  настап на шампионатот е резултат на повеќегодишна работа со младите категории кои го продолжуваат континуитетот и се светла перспектива. Во оваа категорија покрај 5 – то место на машкиот тим, Владанка Аврамова дојде до 4 коло кадети, Александар Неделковски до 3 коло, а детали решаваа за подобри резултати и пласмани на Кириана Камчевска јуниори и Маријана Димоска во помлади сениори У21.

На овој шампионат дел од карате репрезентацијата на Македонија беа и неколку судии. Боби Војдиновски положи за највисока А лиценца светски судија, додека за Б лиценца положија Игор Лазарев и Нуредин Мисини. Македонија има  вкупно 9 судии со светска лиценца и е меѓу државите со најголем број судии од највисок ранг.

Светското Првенство во Тенерифе беше рекордно со 1710 натпреварувачи од 109 држави.

Ова беше уште еден настап во кои и каратето и КФМ како организација, но и Македонија како држава се претставија на високо ниво.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Kомпанија гарантира деkа со нивните гуми ќе поминете 130.000 километри

Финската компанија Нокиан, која е позната по зимските гуми гарантира дека со новите гуми под името „One“ ќе поминете 130.000 километри. Станува збор за универзални...

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Снимka: Возел со 290 km на час Тетово-Гостивар и се фалел на ТиkТok

На социјалната мрежа Тик-ток објавено е видео снимено на автопатот Тетово-Гостивар, како млад возач вози автомобил со 290 км на час. Ммладиот возач, објави неколку...

Зaeв објаснyва зошто Србите добија ваkцини порано: Прво мора да влезе вакцината за да се регистрира

Централата на Фајзер за југооисточна Европа е во Белград и тие затоа добија порано вакцини. Ние сме во координација со нив, тие имаат на...

Нoви правила за на свадба: Подароkот не смее да биде под 4000 денари, не смее да се носи бела облека (Фoто)

Гостите кои требало да присуствуваат на свадбата на идната госпоѓа Сандерс, добиле листа со 10 правила кои мораат да ги почитуваат, а а еден...
- Advertisement -