fbpx
13 C
Skopje

Приходите на „Huawei“ се зголемиле за 42 % во 2016

АКТУЕЛНО

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Huawei очекува 42 % раст на приходите од бизнисот со кориснички производи во текот на изминатата 2016 година. Прелиминарните податоци покажуваат приходи во износ од 178 милијарди кинески јуани, со што компанијата ќе го зацврсти својот стабилен раст за петта година по ред, пренесе „TechNews“.

Испораката на смартфони достигна 139 милиони бројки, со 29 % раст на годишна основа, соопшти официјално „Huawei Consumer Business Group“.

Според „IDC“, растот на глобалниот извоз на смартфони е само 0,6 % во текот на 2016 година.

„И покрај тешките услови на пазарот, „Huaweii“ продолжува да расте со водечко темпо во индустријата. Ова е како резултат на нашиот ориентиран пристап кон создавање на вредни иновации, како и на нашата долгорочна посветеност во создавањето на еден уникатен и препознатлив бренд“, истакна извршниот директор на „Huawei“, Ричард Ју.

Во 2017 година компанијата ќе ја засили мрежата за снабдување, дистрибутивните канали, истражувачката и развојната дејност, услуги и други аспекти од бизнисот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...
- Advertisement -