fbpx
6 C
Skopje

Приказна за човекот кој го научи Роналдо да спие: Две работи Кристијано прави час и пол пред да замине во кревет!

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Nik Litlhejs е поранешен маркетинг директор кој веќе 20 години работи како советник за спиење

Животот на професионалните спортисти е полн со секојдневни обврски, напорни тренинзи, натпревари кој доведуваат до преголем напор за телото, па и повреда.

Затоа секогаш е важно секој момент од одморот да биде квалитетно искористен.

Nik Lithlhejs веќе две децении ги советува спортистите како да спијат. Не е само доволно да се отспијат “осум“ часа бидејќи тоа предизвикува неприроден ритам и најмалку продуктивно време.

Неговиот најпознат клиент е Кристијано Роналдо

Повикан сум во Реал Мадрид кога Карло Анчелоти беше менаџер. Седев покрај аут – линијата на теренот и разговарав со некои луѓе од клубот, кога Роналдо протрча. Тренираше цел ден и се очекуваше од него директно да оди во соблекувалната на туширање, но ме праша за што всушност разговаравме – вели Litlhejs и продолжува:

– Беше заинтересиран за тоа што пробувам да го направам бидејќи како спортист од секогаш вложувал во себе.
Она што го научив додека работев со него, е дека Роналдо не е заинтересиран за исхрана (диета), тој не е заинтересиран за копирање на другите. Единствената работа која го интересира е: “дали неговата работа и тоа што го прави има резултат односно функционира за самиот него?“ – објаснува тој.

Час и пол пред Роналдо да замине во кревет тој го исклучува телефонот, престанува да гледа телевизија или било кој друг екран.

Неговиот метод подразбира пет пати по 90 минути, додека неговите клиенти ги советува да спијат во положба на фетус во чиста блуза, додека за луксузни душеци тврди дека ги оштетуваат контурите на телото.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нема резултат состанокот на заедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања за спроведување на договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија

Нема никаков напредок во споровите со Република Македонија. Ниту вториот ден, од работата на зедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања, воспоставена...

Беше ѕвезда во Реал Мадрид и му предвидуваа голема кариера, сега прогласува банкрот

Кога во 2007 година тогаш 20-годишниот холандски фудбалер Ројсон Дренте потпиша за Реал Мадрид, многумина му предвидуваа голема кариера. Меѓутоа, Дренте не се наигра...

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...
- Advertisement -