4.5 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Соседот фатен како бега од самоизолација

Жителите на британскиот град Стивинг забележале трчање на грмушка на улица, при што истиот момент го документирале со телефонот и направиле снимка. Според „LAD Bible“,...

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

Приказна за малото момче кое во дел од секунда губи се

Преземено од фејсбук страницата Креатив.мк

Додека шетав низ трговскиот центар, во една продавница видов како еден касиер зборува со едно момче не постаро од 5 или 6 години.

Касиерот му рече: „Се извинувам, но ти немаш доволно пари да ја купиш куклата. Момчето се сврте кон касиерот и го праша дали е сигурен дека тој нема доволно пари? ”
Касиерот ги преброја парите повторно и му одговори: Tи знаеш дека немаш доволно пари да ја купиш куклата, мило”. Но момчето продолжи да ја држи куклата во своите раце.

Најпосле, тргнав кон него и го прашав на кого сака да ја подари куклата. ‘Ова е куклата што мојата сестра ја сака и посакува многу. Јас сакам да и ја подарам за нејзиниот роденден: – одговори момчето.

Јас сакам да и ја дадам куклата на мајка ми да и ја даде кога ќе оди кај неа. Неговите очи беа премногу натажени додека го изговараше ова. Мојата сестра замина на небо… Тато ми раскажа дека и мама најверојатно ќе замине на небо, па затоа мислев дека таа ќе може да ја однесе куклата на сестра ми…

Моето срце за миг престана да чука. Момчето ме погледна и ми рече: -Му кажав на тато да и каже на мама да не си оди сеуште. Треба да ме почека да се вратам од трговскиот центар. Потоа момчето ми покажа негова слика каде е насмејан . Тој потоа ми рече: -Сакам мојата мајка да ја земе сликата со неа и да и ја даде на сестра ми за да не ме заборави. Ја сакам мама и би сакал да не си замине и да ме напушти, но тато рече дека таа треба да биде со мојата сестра. Потоа момчето ја погледна куклата со насолзени очи…

Го извадив паричникот внимателно и му реков на момчето: -Би требало да провериме уште еднаш, можеби имаш доволно пари да ја купиш куклата?

„Во ред” – одговори тој. Се надевам дека имам доволно. Му додадов од моите пари и почнавме да ги броиме. Имаше доволно за куклата и уште неколку вишок парички.
Малото момче рече: – Mу благодарам на Господ што ми даде доволно пари!

Потоа ме погледна и додаде, минатата вечер пред да заспијам побарав од Господ да биде сигурен дека ќе имам доволно пари да ја купам оваа кукла, за да мама може да и ја дадена сестра ми. И тој ме слушнал! Јас исто така сакав да имам доволно пари да и купам бела роза на мама, но не се осмелив да го прашам Господ за повеќе. Но, тој ми даде доволно да можам да ги купам и куклата и белета роза. Мама обожава бели рози.

Го завршив пазарувањето во сосема поинаква состојба од кога започнав. Неможев да го извадам малото момче од својот ум.

Потоа се сетив на веста од пред два дена која ја прочитав во весник, каде се пишуваше за пијан маж во камион кој удрил во автомобил кој бил управуван од страна на млада жена која била во придружба на својата мала ќерка. Малото девојче починало на самото место, додека мајката била во критична состојба. Семејството требало да одлучи дали младата жена треба да продолжи со лекувањето, иако знаеја дека нејзината состојба е многу критична и дека тешко може да излезе од кома. Дали ова е семејството на малото момче? – се замислив.

Два дена по средбата со малото момче, прочитав дека младата жена им подлегнала на повредите… Неможев да се воздржам самиот себе да не купам букет бели рози и да отидам во нивниот дом каде што беше оставено телото на младата жена за луѓето да и оддадат последен поздрав пред да биде погребана.

Таа беше во нејзиниот ковчек држејќи убава бела роза во нејзината рака со слика од својот син и куклата за нејзината ќерка поставени на нејзините гради. Го напуштив местото со солзи во очите, чувствувајќи дека мојот живот се сменил засекогаш…

Љубовта на малото момче кон својата мајка и својата мала сестричка до ден денес е тешко да ја замислам, и како во дел од секунда, пијаниот маж го одзел сето ова од него.

Пораката што можеме да ја извлечеме од ова приказна е дека кога ќе седнете пијани зад воланот, првин размислете за последиците и за тоа што може да ви се случи вам и на останатите учесници во сообраќајот.

НИКОГАШ НЕ ВОЗИ ПОД ДЕЈСТВО НА АЛКОХОЛ БИДЕЈЌИ НЕКОЈ ТЕ САКА И ТЕ ЧЕКА ДА СЕ ВРАТИШ ДОМА!!!

Линк до фејсбук страницата од Креатив на линкот ТУКА

Latest Posts

Соседот фатен како бега од самоизолација

Жителите на британскиот град Стивинг забележале трчање на грмушка на улица, при што истиот момент го документирале со телефонот и направиле снимка. Според „LAD Bible“,...

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

АКТУЕЛНО

Соседот фатен како бега од самоизолација

Жителите на британскиот град Стивинг забележале трчање на грмушка на улица, при што истиот момент го документирале со телефонот и направиле снимка. Според „LAD Bible“,...

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Докторот од „Плодност“ направил и трето тестирање, сега нема коронавирус иако претходниот тест му беше позитивен

Сопственикот на битолската клиника Плодност, Таше Трпчевски и неговото семејство немаат коронавирус, покажало последното испитување кое фамилијарно го направиле. Преку веб страницата на Клиниката,...

Син на пациент од Козле: Физиотерапевтот и болничарот кој носел храна се меѓу заразените, пациентите дома без тест

Еден од пациентите на Физикална рехабилитација во Козле беше татко ми. Откако излезе првиот случај со заболениот пациент, него експресно го пуштија од болницата со...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.