fbpx
8 C
Skopje

Принцот Хари сака да го покани Обама на венчавката, аналитичари сметаат дека тоа ќе го налути Трамп

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Британскиот принц Хари и неговата вереница Меган Маркл на пријателите им најавиле дека сакаат да го поканат поранешниот претседател на САД, Барак Обама и неговата сопруга Мишел на нивната венчавка на 19 мај.

Меѓутоа, британската влада ги советувала да не го прават тоа за да не го налутат актуелниот американски претседател Доналд Трамп.

Како што пишува британски „Сан“, односите на Велика Британија и администрацијата на Трамп се на ниско ниво, а Трамп не го крие своето незадоволство од Барак Обама, поради што очекувано би било да се налути доколку поранешниот претседател е поканет на веначвката на принцот.

Исто така, познато е дека на младиот пар не им се допаѓа актуелниот американски претседател, а за време на минатогодишната претседателска кампања во САД Маркл објавуваше потценувачи коментари за Трамп.

– Хари јасно стави до знаење дека сака да го покани Обама на венчавката, што предизвика многу нервоза. Трамп би можел лошо да реагира доколку Обама се појави на венчавката, пред тој да се сретне со Кралицата. Во тек се разговори и министрите ќе мора да одлучат. Доколку се повикуваат на законот, Хари едноставно ќе мора да се откаже од тоа, изјавил висок функционер од британската влада.

Меѓутоа, венчавката не е државен настан, па Владата има само консултативна улога во организација, а шефови на држави нема да бидат поканети.

Списокот на гостите се прави во Бакингемската палата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...
- Advertisement -