fbpx
3 C
Skopje

ПРИСЛУШУВАЊЕ И ВО АМЕРИКА: Обама ги слушал Републиканците!

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Кори Левандовски кој е поранешен директор на изборниот штаб на сегашниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека администрацијата на поранешниот претседател Барак Обама ги прислушувала разговорите меѓу тогашниот сенатор и сегашен министер за правда Џеф Сешнс и рускиот амбасадор во Вашингтон, Сергеј Кисјак.

Претходно, американскиот претседател Доналд Трамп рече дека има сознанија  дека Обама го прислушувал неговиот кабинет во Њујорк.

„Она што можеме да го кажеме е дека во времето на претходната администрација тие навистина ги прислушувале разговорите меѓу тогашниот сенатор Џеф Сешнс и рускиот амбасадор, кој тој бил во зградата на Сенатот“, изјави Кори Левандовски во интервјуто за телевизиската мрежа Fox News.

Тој вели дека станува збор за два разговора меѓу американскиот сенатор и рускиот амбасадор, од кои едниот бил воден за време на конвенцијата на Републиканската партија, а вториот во зградата на Сенатот.

На ваквите обвинувања реагираше портпаролот на поранешниот претседател Обама, Кевин Луис, кој во саботата негираше дека администрацијата на Обама прислушувала било кого.

Овие напади врз Обама доаѓаат откако на удар од демократите е Трамп поради контактите меѓу неговите блиски соработници со рускиот амбасадор во Вашингтон за време на кампањата и во текот на трансферот на власта.

Дневниот весник The Washington Post, како и претходно во случајот на Мајкл Флин, во средата објави дека Сешнс, додека бил сенатор, минатата година во својата канцеларија одржал два состанока со амбасадорот Кислјак во моментот додеа, според американските разузнавачи, наводната руска кибернетичка кампања насочена на поткопување на американските избори била на врвот.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -