10 C
Skopje

Професор претепаал ученичка до смрт поради неточни одговори

АКТУЕЛНО

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме и спојуваме институциите

Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или...

За кого нема да важи задолжителното носење маска на отворено?

Заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести. Измените на законот беа донесени со 53...

Собранието одлучи: Задолжително е носење на маска на отворено, забрането групирање по 22ч

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот,...

Професор по математика од кинеската провинција Сечуан до смрт прee тепал ученик во основно училиште за два погрешни одговори на неговите прашања.

Како што пишува „Ориентал дејли“, повикувајќи се на семејството на девојчето, на 10 септември, кога Кина го прослави Денот на учителот, 10-годишното девојче отишло на училиште со цвеќиња да ги поздрави своите наставници, вклучително и наставникот по математика.

Околу девет наутро во неговата канцеларија, таа не можела да одговори на две прашања. Како казна за неточните одговори, наставникот го ставил девојчето на колена и почнал да и ги влече ушите и да ја удира по главата. Според нејзината сестра близначка, која е во ист клас, таа не можела да застане и успеала да се врати на своето место само со помош на соученици.

Речиси три часа подоцна, наставникот ја повикал бабата на девојчето и побарал да ја земе од училиште поради тоа што девојчето било во лоша состојба. Пристигнувајќи на училиште, жената видела дека нејзината внука не може да зборува и да ги отвори очите. Таа била пренесена во болница, но помошта била безуспешна, девојчето починало.

Според нејзината баба, девојчето многу се плашело да присуствува на часовите на овој учител, бидејќи тој често прибегнувал кон физичко казнување.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 390, Куманово 22, Штип 28,...

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип,...

Никола Димитров се сретна со германскиот министер за Европа Михаел Рот

На панелот за проблемот со иселувањето на младите од регионот зборував со исклучителни млади луѓе, потпретседателката на ЕК за демократија и демографија Дубравка Шуица...

Бесими: Стотици илјади граѓани и илјадници фирми го очекуваат ребалансот на буџетот и четвртиот пакет на мерки

Финансиска поддршка за децата без родители, мапирање стратешки индустриски сектори во регионот на Охрид, изградба на дел од третиот крак за водснабдителен систем во...
- Advertisement -