fbpx
3 C
Skopje

Производители на сливи и се пуштија на сопственичката на фирма која откупува

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

По повод реакциите на производителите на сливи од Радовишкиот регион изминативе денови, кои се жалат на тоа дека сливата не им се откупува, односно дека откупната цена е премногу ниска, со свој пост на социјалните мрежи излезе сопственичката на една откупна компанија од Берово, која се занимава со преработка и пласман на сливи.

Габриела Арсовска Милошевска напиша:

“Ако војската, полицијата, болниците, градинките, старечки домови набавуваат слива – сува, компоти, џемови, сокови од домашни компании нема да .можеме да постигнеме да преработиме само за нив… арно ама… ех да има некој компетентен да ме чуе

П.с Ова се однесува на сите други производи”

На ова се надоврзаа коментари кои се однесуваа на цената на сливите оваа година за разлика од лани.

-“Пак на наш грб откупи по 7 ден , продади по 300 од кило ајде извоз, донесете некоа девиза, овој народ сите се научиле да го дерат.”

Производителите кои коментираа на постот се прашуваат како може лани сливата да постигнала цена од 25 денари, а годинава не оди ни до десет. При тоа, тие имале реални трошоци како прскање (разбравме дека сливите се прскаат, само не кажаа колку пати), гориво, наемни работници, наводнување…

На ова Арсовска одговара дека, да, лани се постигнала висока цена, но тие како преработувачи едвај издржале.

Мачна дебата, уште помачни земјоделци, кои аргатат по нивите, а нивен противник може да бидат и неповолите временски услови, мразот, градот… Во секој случај, владата вчера најави дека ќе превземе мерки за стабилизација на откупот на сливи во Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...
- Advertisement -