fbpx
1 C
Skopje

Пронајдени остатоците од авинот што се урна над Солунска глава: Ова се можните причини за падот

АКТУЕЛНО

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Министерството за внатрешни работи информира дека четворицата патници од авионот, што вчера полета од Охрид за Софија, а се урна во близина на Солунска глава, се без знаци на живот.

Припадниците на МВР, вчера околу 19 часот, ги лоцираа остатоците од авионот на локација на околу пет километри северозападно од Солунска глава.

Во несреќата животот го загубија Г.А.Б. (1970 год.), К.Ц.К.Б.(1972 год.), Г.Г.Б. (2005 год.) и Б.Г.Б. (2000 год.) сите од Република Бугарија.

Министерството за внатрешни работи изразува сочувство до роднините и до сите граѓани на Република Бугарија. Службите на МВР, Институтот за судска медицина и Комитетот за истрага на воздухопловни несреќи и сериозни инциденти вршат увид под раководство на јавен обвинител.

Можни причини за несреќата:

Главниот асистент за безбедносна авијација од Техничкиот универзитет во Бугарија Марин Петров за бугарските медиуми рекол дека дека при авионски несреќи ниту една верзија за причините за трагедијата не е исклучена.

„Забрането е да се влезе во такви облаци во овој тип на авиони и облаци кои имаат силна турбуленција со големи нагорни и надолни струи, што е исклучително опасно, бидејќи протокот е толку голем што може да доведе до колапс на авион и уништување во воздухот„ објаснува Петров.

Тој објаснува дека според правилата на ГД ГВА Георги Бошнаков имал аматерска лиценца да пилотира со мали авиони, која му дозволувала да го превезува семејството, а соодветна лицена се добива по курс од неколку месеци, кој вклучува 140 часа теорија и 40 часа пракса.

Бугарскиот експерт за воздухопловство, Ангел Борисов, вели дека теренот каде паднал авионот е опасен, поради серијата на врвови. Во ваков случај, додава, пилотот не смеел да отстапува од патот.

„Пилотска грешка може да е причина за инцидентот. Пилотот прво побарал да слета во Скопје, а потоа заминал за Софија. Друга веројатност може да бидат откажување на моторот“ – вели тој и додава дека пилотот најверојатно ја потценил ситуацијата.

Извор: НоваТВ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ДОАЃА ВИСТИНСКА ЗИМА: Подгответе се за минусни температури и до -11 степени, еве ги деталите за наредните денови

Времето утре ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Многу солзи и емоции за легендата: Ќерката на Марадона плачеше на “Ла Бомбонера” кога играчите на Бока прославија гол пред неа

Бока јуниорс синоќа го победи Њувелс Олд Бојс со 2-0, се беше во знакот на Диего Марадина, а неговата ќерка Далма во живо го...

Вистинската љубов е над човечkите поделби и спротиставености

Епископ Партениј, Игумен Бигорски Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ го запрашал каде...

Стојанче му свари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...
- Advertisement -