fbpx
-4 C
Skopje

Пронајдете ја вашата среќа додека го чекате зеленото светло на семафорот

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Семафорите и сообраќајниот метеж може да бидат навистина стресни и фрустрирачки. Времето кое го поминуваме чекајќи на семафор или во метеж е минимум 20 минути дневно, односно околу 2 работни недели годишно. А целото тоа време сме во автомобилот и не правиме ништо. Па, зошто да не го искористите тоа време и да направите нешто што ќе ви го подобри животот?

1. Дишете

Бавното дишење е одличен лек против стрес и го подобрува вашиот имунитет, а седењето во автомобил е одлично место за да го направите тоа. За почеток е доволно да дишете побавно и подлабоко. Потоа можете уште повеќе да забавувате, на пример држете го воздухот 6 секунди. Доволно ви се 5 минути од оваа техника за веднаш да ги почувствувате резултатите.

2. Листа за благодарност

Покажувањето благодарност е уште еден лек за грижата, а колку почесто го практикувате толку подобро ќе се чувствувате. Замислете само едно нешто за коешто сте благодарни и денот веднаш ќе ви стане подобар.

3. Почувствувајте ги добрите нешта

И ова е еден вид покажување благодарност. Размислете за нешто добро што ви се случило неодамна, ценете го и уживајте во убавото чувство околу 20-тина секунди. На овој начин го програмирате вашиот мозок за уживање.

4. Кегелови вежби

Дами, нема подобро место за овие вежби од чекањето на семафор. Покрај тоа, тие се одлични и за мажи.

5. Опуштете се

Дозволете си барем еден миг мир. Ослободете се од сите мисли и слушајте ги вашите сетила. Слушајте ги сите звуци, забележете ги сите ароми, почувствувајте како седиштето го потпира вашето тело, впијте ја бојата на небото. Едноставно, бидете присутни во сегашноста.

6. Носталгија

Изгледа дека носталгијата им помага на многу луѓе да се ослободат од меланхолијата и да се чувствуваат поповрзано. Се разбира, важно е да се вратите во сегашноста кога ќе почнете со возење.

7. Истегнете се

Ако сте застанати подолго време, можете да ги истегнете вашите стапала, зглобови, раце и дланки. Истегнете ги и грбот и вратот.

Прочитајте го целиот напис на – Кафепауза.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -