12.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Пропадна најстарата туристичка агенција во светот – 600.000 туристи останаа заглавени

Стотици илјади туристи останаа заглавени во странски држави, или со откажани аранжмани, по банкротот на најстарата патничка агенција во светот Томас Кук.

Нивните хотели и летови останаа не платени, откако компанијата не успеа да го обезбеди потребниот заем од над 250 милиони долари. Директорот на Томас Кук вели дека жали за целата ситуација и најави соработка со британските власти во превозот на туристите до нивните домови.

-Најпрво сакам да се извинам на моите 21 илјада колеги, кои знам дека се со скршено срце. Сите вие се боревте многу храбро за успехот на Томас Кук. Второ би сакал да се извинам на сите наши клиенти, на тие што се на одмори сега со нас и тие што имаа резервации во идните месеци, вели Франкхаузер Директор на Томас Кук.

Во странство во моментот се над 600.000 лица од кои 150.000 се Британци. Нивните хотели и аранжмани не се платени, и оставено е на матичните држави да го обезбедат нивниот превоз дома. Британската влада веќе најави такво нешто, а претставници на тамошната агенција за цивилно воздухопловство, велат дека се соочуваат со најголема криза по втората светска војна.

Агенцијата за цивилно воздухопловство лансира кампања за враќање дома, најголема по втората светска војна и ќе ги вратиме сите дома во Обединетото кралство, најбрзо што може, вели Тим Џонсон – претставник на агенција за цивилно воздухопловство.

Патниците кои останаа без посакуваните аранжмани велат дека се гневни, некои од нив во очај дека велат дека штеделе и по цела година за одморот од соништата.

Latest Posts

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

АКТУЕЛНО

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.