fbpx
17 C
Skopje

Пропаднавме во бездна: Замрзнати лица, очаен пораз на Македонија

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Денес Македонија го одигра натпреварот против Египет на Светското првенство во кое доживеавме вистинско понижување, пишува порталот Спортски.мк

Египет е фаворит во овој натпревар, па така и започнаа. Брзо поведоа, а нас на стартот резултатска игра не држеше Кузмановски кој постигна два гола. После пет минути игра Египет водеше со 5:2. И во наредните пет минути гледавме слична игра, имавме ние прилика да дојдеме до минус еден, но по голот на Лазаров и една наша украдена топка Кузмановски погреши во нападот.

Домаќините ги користе сите наши грешки и после 12 минути имаа веќе шест гола предност од 9:3. После тој трет гол кој го постигна Лазаров во шестата Македонија беше без гол повеќе од девет минути кога во 15. Постигнавме гол за 10:4. Токму кога игравме подобро и направиме серија од 10:6, Кузмановски за еден старт заработи директен црвен картон во 19. минута.

После исклучувањето на Кузмановски одново имавме еден пад во играта, па Египет продолжи да ја полни нашата мрежа додека на нивниот гол Хендави одлично го чуваше својот гол. На полувреме Египет отиде со огромни 20:6

Вториот дел беше само формалност, а Македонија шансата за пласман во следната фаза ќе ја бара во недела против Чиле кој во Скопје пред тргнувањето за Египет го победивме на двете контролки.

Единствена светла точка денес беше голманот Томовски кој спречи разликата да биде уште поголема.

Извор: Спортски.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -