12.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Првични резултати: Курц со мнозинство освоени места во парламентот, Слободарската партија во опозиција

Сите изборни места во Австрија се затворени. Според првите прелиминарни резултати, Народната партија на Себастијан Курц освои 37,2 проценти од гласовите, на врото место се Социјалдемократите 22, Слободарската партија 15, Зелените 14,3, Неос 7,4.

Врз основа на 46,4 проценти преброени гласови ОВП освои 37,2 проценти од гласовите, што претставува за 5,7 проценти повеќе во однос на 2017 година.

Слободарската партија на Норберт Хофер според бројот на мандатите е најголем губитник, од 51 падна на 30 места. Зелените триумфално се враќаат во парламентот со 27 пратеници. Покрај слободарската партија најголеми губитници се и Социјадемократите.

Слободарската партија ја плати цената на аферата Ибица, каде Ханс Кристија Штахе договара бизнис со внука на руски олигарх, ќе го продолжи својот политички ангажман во опозиција, најави генерланиот секретар Харалд Вилимски.

Изборниот резултат според него значи одбивање на гласачите за продолжување на коалиција со народњаците на Курц и бара ФПО да почне од почеток.

Од опозиција ќе работи на враќање на своите гласачи, иако во предизборната кампања акцентот беше ставен на продолжување на партнерството со ОВП.

Latest Posts

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

АКТУЕЛНО

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.