fbpx
5 C
Skopje

Првиот претседател на ВМРО ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски денес го слави 51-от роденден

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Поранешниот премиер на Република Македонија, првиот претседател на ВМРО ДПМНЕ и еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски денес го слави 51-от роденден.

Претседателот на ВМРО-НП денеска го слави својот 51 роденден. Љубчо Георгиевски е роден во Штип 1966 година. Тој е истакната македонска политичка фигура особено во периодот од 1991 година, кога на свои 25 години, според многумина, бил еден од ретките политичари кои настојувале Македонија да стане независна држава со своја армија, валута и репрезентација. Неговите ставови и интервјуа предизвикуваат лавина од реакции и коментари на домашната, но и на меѓународната политичка сцена. Георгиевски е еден од ретките политичари за кои новинарите тврдат дека никогаш, ама баш никогаш, не одбил телевизиско соочување. Без разлика на различните критики, тој важи за еден од оние политичари кои го имаат дадено најголемиот влог за создавање на независна држава во 1991 година.

Љубчо Георгиевски е првиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, од нејзиното основање во 1990, до мај 2003 година. Тој е првиот потпретседател на Република Македонија по прогласувањето на нејзината независност во 1991 година. Од 1998- 2002 бил Премиер на Република Македонија, а во 2004 ја формирал ВМРО НП, чиј претседател е и денес.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -