fbpx
24.8 C
Skopje

Првото видео на Јутјуб беше објавено пред 15 години на денешен ден

АКТУЕЛНО

Првото видео објавено на Јутјуб беше поставено на 23 април, 2005 година – точно пред 15 години, на денешен ден.

Ко-основачот на Јутјуб, Карим, го објави видеото од 18 секунди, со наслов „Јас во зоолошката градина“. Оттогаш собра над 90 милиони прегледи. До денес, тоа е единственото видео на каналот на Карим.

По кликнување на play, екранот се пополнува со лицето на еден млад Карим со неговата разбушавена коса.

За разлика од видеата на многу креатори на YouTube деновиве, видеото на Карим не вклучува што се смета за потрадиционален знак: “Претплатете се на мојот канал!” или “Како, оцени, коментирај!”

Тој го завршува видеото едноставно со тоа што наведува: „И тоа е сè што има да се каже“.

Една година по „јас во зоолошката градина“, Карим и неговите ко-основачи ја продадоа платформата на Гугл за неверојатни 1,65 милијарди долари.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -