fbpx
4 C
Skopje

PSA под своја палка го зема Opel

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Групата PSA се договорила со Американскиот General Motors за купување на нивната европска единица Opel / Vauxhall, пишува Reuters. Зделката била поддржана и од бордот на PSA Peugeot-Citroen, па продажбата најверојатно ќе биде официјално објавена најверојатно веќе во понеделник. Како потврда за тоа, работниците на Opel во Риселсхајм се повикани на собрание во општината во понеделник наутро.

Шефот на PSA Карлос Таварес го прифатил барањето на Американците Opel да не им биде веќе конкуренција на кинескиот пазар, а во замена за тоа GM ќе се погрижи за милијардите кои недостасуваат во пензиската шема на компанијата.

Со купувањето на Opel, Французите треба да ги намалат развојните и производствени трошоци во просек за 1 милијарда евра годишно, како и да добијат пристап до пазари, на кои во моментов се присутни само симболично. GM пак се ослободува од европската единица, која веќе 16 години по ред е во загуба и ќе може да се фокусира повеќе на својот бизнис во Кина.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -