fbpx
-3 C
Skopje

Пукање на познатото летувалиште – Туристи едвај спасиле жива глава

АКТУЕЛНО

4 пати помалку заболeни денес, но и драстичен пад на бројот на тестови

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 54 -Куманово 1 -Тетово 3 -Велес...

Починa “ШЕРИФ” Тоти – ТРАГЕДИЈА ВО РИМ

Енцо Тоти, татко на Франческо Тоти, почина на 76-годишна возраст. Тој беше пациент со срце, а кoроната го чинеше живот. Енцо го доби прекарот „Шериф“. Од...

Лидијa Димовa најави прес-конференција

Директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, најави конференција за печат. -Во врска со написите, кои деновиве беа пласирани на...

Филипче денес порано ги објави резултатите: Еве ги бројките по градови

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 96,Куманово 5, Штип 7, Прилеп 1,...

Според тврдењата на сопствениците на новинската агенција на Дубровник во неделата во 14 часот на патот Котор-Рисан во местото Дражин врт, пукано е на комбе кое превезувало туристи.

На минибусот „рено мастер“ со хрватски регистерски таблички скршени му се задните стакла.

Сопственикот на минибусот, кој побарал анонимност со оглед на тоа дека редовно превезува туристи, наведува дека за среќа никој не настрадал, ниту е повреден некој од туристите, пишува Дневни вести.

Тој тврди дека на минибусот е пукано од тераса на една зграда, која се наоѓа покрај магистралниот пат покрај кој минувале. Според неговите зборови, неодамна две момчиња на возраст од околу 18 години скокале по терасата со кренати три прсти и дека токму од истата тераса е пукано врз минибусот. Тој претпоставува дека е пукано од малокалибарски пиштол.

Сопственкот на минибусот тврди дека случајот го пријавил на првата полициска патрола која ја сретнал, но останува непознато зошто не останал на лице место и не повикал увид од которската полиција.

Од Упрвата на полицијата за хрватските медиуми велат дека ќе повикат сообраќајна патрола на Полициската станица Херцег Нови да се изврши увид и да се направи записник за штетите на возилото.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

42 активни случаи на ковид кај учениците и 65 кај наставници

Министерството за образование и наука информира дека заклучно со 12 часот денеска, вкупно има 42 активни случаи на КОВИД-19 кај учениците и 65 кај...

4 пати помалку заболeни денес, но и драстичен пад на бројот на тестови

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 54 -Куманово 1 -Тетово 3 -Велес...

Скопјанка за битката со коронавирусот: Ова искушение ме научи дека љубовта кон семејството е највредното нешто

Скопјанката Билјана Тасева е училителка во основното училиште „Љубен Лапе“ во Скопје и таа е еден од пациентите кој ја добил „битката“ со коронавирусот....

Д-р Даниловски: Во јавниот превоз гледаме луѓе натискани како сардини

Ако споредиме колку млади се дружат навечер, се спроведува без мерки на заштита и ако споредиме колку луѓе одат на работа со јавен превоз,...

Границите со Грција остануваат затворени за нас – новата забрана трае до 25 октомври

Границите со Грција остануваат затворени до 25 октомври, откако двете министерски одлуки што се однесуваат на привремено ограничување на копнените, морските и авионските поврзувања...
- Advertisement -