fbpx
14.8 C
Skopje

Путин изненади: САД и Трамп се најголемата светска сила и лидер

АКТУЕЛНО

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин денеска во својата изјава за соработката меѓу Русија и САД вели дека не постои друг претседател, ниту постојат други САД со кои тие би можеле да соработуваат.

– Ќе продолжиме да соработуваме, истакна Путин, додавајќи дека САД се најголема светска сила и лидер во многу работи.

– САД се природен партнер на Русија во многу области, особено во меѓународната безбедност, неширење на оружје за масовно оружје, борбата против тероризмот и против климатските промени, наведе тој.

Путин додава дека внатрешнополитичките кавги во САД ќе престанат со труење на руско-американските односи.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -