fbpx
5 C
Skopje

Путин со телефонска честитка до Асад

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Рускиот претседател Владимир Путин му честиташе на сирискиот претседател Башар Ал Асад за ослободувањето на градот Алепо за време на телефонскиот разговор, соопшти Кремљ, цитиран од „sputniknews.com“. Во соопштението на прес – службата се вели дека претседателот Путин истакнал дека сега главна цел се напорите за постигнување на мир.

Тој инсистирал на тоа дека „во моментов најважно е да се фокусираме над проблемите во однос на тоа како да се постигне мирно решение“. Путин истакнал дека задачата ќе се исполни претежно со постигнување на договор за траен престанок на сириската криза.

Овој успех стана можен благодарение на заедничките напори на сите оние кои се обединија во борбата против меѓународниот тероризам, е цитиран рускиот претседател во пораката на Кремљ.

Само ден порано Сирискиот претседател Асад најави дека враќањето на целосната контрола врз Алепо е победа значајна за неговите руски и ирански сојузници, како и за неговата сопствена земја.

Уште на 15 Декември Асад го прогласи градот за ослободен и со извесни прекини, започна евакуацијата на цивили.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -