fbpx
-2 C
Skopje

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно. Дали мислите дека тоа е невозможен сон? Изгледа дека не е. Сега секој има добра шанса да ја добие оваа одлична работа.

Во 2017-та година, шведските артисти Џејкоб Голдин и Сајмон Сенеби создале необичен експеримент наречен „Eternal Employment“ (Вечно вработување). Тие најмуваат личност за целиот живот, а оваа личност не треба да прави ништо.

Најважното што треба да го направи „вработениот“ е секој ден, во одредено време, да дојде на железничката станица Корсваген. Оваа станица ќе биде отворена во Гетеборг во 2026-та година. Вработениот ќе може да прави што било за време на работниот ден, а во описот на работното место нема никакви должности или обврски. Договорот е за полно работно време, на неопределено време, има добра плата и гарантирано унапредување секоја година. Исто така се вклучени слободни денови, одмор и пензија.

Доживотната плата ќе се исплаќа од посебен фонд кој го направиле самите уметници. Засега во фондот има околу 650.000 евра, а сумата ќе продолжи да се зголемува. Целта на овој проект е да се направи жива легенда која ја илустрира поврзаноста помеѓу секојдневниот живот на личноста и неопипливите трансакции на глобалната економија. Можете да аплицирате за работното место на 15-ти декември, 2025-та година.

Би сакале да работите нешто вакво?

извор:кафепауза.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -