fbpx
-8 C
Skopje

Работниците во Германија ќе штрајкуваат за поголеми плати

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Повеќе илјади работници во германската металска и инженерска индустрија ќе ја прекинат работата неделава и ќе започнат со штрајк за повисоки плати. Најголемиот синдикат на работници IG Metal бара покачување на платите за 6 отсто годинава за околу 3,9 милиони вработени во овој сектор.

„Со првиот бран предупредувачки штрајкови ќе извршиме притисок врз работодавачите за да преговараат“, вели шефот на синдикатот во Баварска, Јирген Вехслер. Работодавачите го одбија барањето на синдикатот за зголемување на платите како претерано и понудија зголемување од 2 отсто, како и еднократна исплата на 200 евра во првиот квартал.

Синдикатот кој бара да се скрати работната недела, има право на штрајк и повеќето работници обично се приклучуваат на таквиот повик. IG Metal неделава ја покрена идејата за штрајк, на која ги повика сите работници во компании, вклучувајќи ги и производителите на спортските автомобили Porsche.

Идната рунда разговори за платите е закажана за 11 јануари во покраината Баден – Виртемберг, во која се наоѓаат компаниите Porsche, Mercedes – Benz и Bosch.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -