fbpx
6.3 C
Skopje

Раде Шербеџија ги расплака сите – вака се збогува од саканата Милена Дравиќ

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Актерот Раде Шербеџија откри дека силно го погодила веста за смртта на Милена Дравиќ. Актерската легенда на југословенските простори почина завчера на 79-годишна возраст.

-Изгубивме боженствена и чесна глумица, а пред се еден голем и искрен пријател. Веста навистина ме погоди, ќе ми недостасува – рекол Шербеџија.

Актерот за својата, како што сам вели, целоживотна пријателка, напишал и поглавје во нејзината монографија.

-Милена беше филмска активистка, секогаш на својата задача. Подготвена, одлучна, храбра. Секогаш на страната на слабите и несреќните. Секогаш против неправдата и секогаш против глупостите. И против власта како таква. Како вистинска хероина знаеше секогаш да застане на страната на својот народ и својата публика – утврдил Раде кој се присетил на филмската дива.

Милена, вели, сакаше да го прегрне целиот свет, бидејќи само така се чувствуваше среќна.

-Добрината на нашата Милена доаѓаше од нејзиниот разигран живот. Секогаш беше подготвена да си игра, да сонува и да фантазира. Со своите топли дланки го прегрнуваше секој нов ден и секој нов филм – истакнал актерот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...
- Advertisement -