fbpx
5 C
Skopje

Радиоактивна прашина од Сахара стигна во Европа! 60 години по тестот се врати како бумеранг

АКТУЕЛНО

Радиоактивната прашина од Сахара е присутна во Франција од февруари, открива Здружението за контроа на радиоактивноста. Прашината ветрот ја донел од пустината Сахара и забележан е сок во загадувањето во делови од Јужна Европа.

Научниците потврдил дека прашината е радиоактивна по земање примероци

Иако моменталните нивоа на зрачење не се сметаат за опасни, медиумите укажале на иронијата на целата ситуација – уште во 60-те години Франција извела неколку нуклеарни тестови во Алжир, тогашна француска колонија, што довело до контаминација на Сахара со зрачење, пренесув Спутник интернејшнал

Метеоролозите објасниле дека приливот на прашина го предизвикала големата бура во Мароко која го зафатила североисточниот дел на земјата собрзина од околу 100 км на час.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -