fbpx
7 C
Skopje

Реакција од МБП: Колку и да ја сакате власта – останете луѓе!

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Македонското – Бугарско пријателство со реакција и повик до јавноста:

Деновиве низ социјалните мрежи кружи една скандалозна и неприфатлива за ничиј здрав разум фотографија од потонатиот во Охридското езеро, брод „Илинден“ со текст „Време е за четвртиот Илинден“.
Здружението за „Македонско-бугарско пријателство“ потсетува дека на потонатиот брод „Илинден“ пред неполни 8 години, загинаа 15 туристи од Република Бугарија. Овој немил настан воедно е и најголемата трагедија што некогаш се случила во водите на Охридското езеро.
Според нас пораката на фотографијата: „Време е за четвртиот Илинден“ е дел од „герила војната“ на социјалните мрежи помеѓу двата „завојувани“ политички табори во нашата земја. Борбата е жестока и како што гледаме не познава граници. Тука сме должни да истакнеме дека, ние не знаеме кој си дозволил да си поигрува на ваков ужасно невкусен начин со душите на загинатите туристи. Не знаеме, дали авторите на таа фотографија се свесни за тагата, што ќе ја предизвикаат кај фамилиите на трагично загинатите. Овде не се работи за заземање страна, во овој случај нашата Организација е децидна: Ниту една политичка борба за власт не смее да ја загуби својата хумана природа. Колку и да ја сакате власта ве повикуваме да останете луѓе.     Истиот повик важи и за напаѓачите на новинарите од синоќешниот протест, пред Собранието на Република Македонија. Тепањето на медиумски работници е напад врз слободата на изразувањето и размената на идеи и ставови. Слобода за која се бори и посветено работи нашата организација. Нашето здружение ги осудува овие напади и повикува за брзо откривање на сторителите и нивно соочување со правдата и на цивилизирано однесување од страна на главните политички играчи.
Би сакале да се обратиме кон авторот или авторите на оваа ужасна фотографија:
– Ја преминавте секоја граница на хуманото однесување. Вашата бизарна „духовитост“ се коси со сите општочовечки и морални вредности. Ниедна функција или ситен политички интерес неможе да го оправда вашето дело. Пред вас имате доволно материјал, што можете да го искористите во вашите борби за политички поени и мобилизација на вашите приврзаници. Грозната иронија со трагедијата на 15 невини и никому недолжни луѓе не е начинот, да се исмејува било кој и било што. Не е хумано, не е цивилизирано и не на последно место не е нормално.
Нашата организација јавно ја осудува оваа „творба“ и повикува на повеќе разум и разбирање кон членовите на семејствата на загинатите туристи. Болката и празнината откако некој близок ќе те напушти нема рок на траење. Таа останува засекогаш, затоа „бркањето“ политичка „сатира“ од било каков тип, на грбот на загинати луѓе за нас е недопустливо.
Нашиот апел кон сите политички табори е да не забораваат дека освен интереси, постојат и човечки судбини и чувства. Држете ги, вашите раце подалеку од болката на луѓето!!! Срамните испади зачувајте си ги за интерна употреба во вашите партиски штабови и не парадирајте со вашата морална беда во социјалните мрежи и останатите медиуми достапни за широка маса на луѓе.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -