fbpx
7 C
Skopje

Реформатор во ДПМНЕ: Враќањето на војводата Љубчо во ВМРО ДПМНЕ ќе влее надеж дека вмровштината сеуште живее

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

 

Според моето видување на досегашната политичка ситуација, ситуација во која што четирите свети букви ВМРО, букви позади кој се пронаоѓа секој искрен и чесен Македонец се извалкани, неминовно е враќање на Војводата Љубчо Георгиевски, вели во изјава за “Поглед.мк“ Баже Бошковски, еден од помладите иницијатори за реформи и демократизација на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој како прв човек го предводеше ВМРО во формирањето на првата македонска влада после комунистичкиот период во 1998 година и со него вмровштината дојде до израз бидејќи дотогаш “ВМРО, вмровец, независна Македонија” не смееја јавно и гласно да се изговорат.

Неминовно е неговото враќање во ДПМНЕ и обединување на ВМРО бидејќи тој се откажа од својата политичка кариера поради доброто на партијата, излезе доблесен, си ги призна грешките и го препушти местото претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Љубчо со неговата појава носи посебен сјај меѓу маргинализираните, искрени и чесни вмровци, кои останаа доследни на својот ментор и го носат ВМРО во срцето.

Неминовно е неговото враќање бидејќи во времето на неговото владеење во Македонија имаше ЖИВОТ за сите, нашата родина имаше силни надворешни пријатели и чекореше сигурно кон НАТО.

Бидејќи неговата визија и визијата на историското ВМРО беа исти, Македонија да биде дел од европското семејство, а подоцна и дел од НАТО бидејќи само тие можат да бидат гаранти за нашата безбедност. Македонија да биде дел од западната цивилизација кон која Комитите во минатото полагале надежи.

Враќањето на Љубчо во својата матична партија ВМРО-ДПМНЕ и обединувањето на ВМРО ќе одекне како бомба и ќе влее надеж дека вмровштината сеуште живее во Македонија откога досегашното криминално раководство на ДПМНЕ го уништи секој атом на вмровштина кај своите членови и им останаа послушни само оние “ослепени војници” кои не гледаат, ами само слушаат и исполнуваа наредби, без разлика колку би било тоа погубно за ВМРО и Македонија.

Затоа, Љубчо треба да се врати во ДПМНЕ и да биде дел од РЕФОРМИРАНОТО И ОБЕДИНЕТО ВМРО за да се започне конечна ВМРОВИЗАЦИЈА на Македонија бидејќи пред нас е тежок период и само обединето, силно и вистинско ВМРО може да ја спаси Македонија.

Ако нема ВМРО, нема ни Македонија!!

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...
- Advertisement -