fbpx
4 C
Skopje

Рејтингот на СДСМ допрва ќе паѓа, сметаат аналитичарите

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Враќање на рејтингот на ВМРО ДПМНЕ, изедначување со СДСМ – покажуваат процентите измерени во последната анкета на Меѓународниот центар за меѓуетничка соработка. За кусо време, власта стагнира во довербата што ја имаше кај граѓаните додека најголемата опозиција бележи драстичен раст на рејтингот. Реализаторите на испитувањето причината ја гледаат во преспанскиот договор.

Кржаловски смета дека може да се очекува тренд на намалување на рејтингот на партијата што ја води премиерот дополнително, после скандалите со грантово-тендерската шема на функционерите и гафовите како последниот на директорот на БЈБ Велковски. Сегашните резултати ги аргументира со тајмингот на спроведување на анкетата – тој завршил пред скандалите да избијат. Новото мерење може да биде уште поразочарувачки за СДСМ.

За аналитичарите, стагнацијата на довербата во власта, се случува заради нивните преголеми ветувања уште пред парламентарните и пред локалните избори, а минимум исполнувања.

Скокот на опозицијата од анкетата во мај до оваа е 3,4 проценти. Кај етничките Македонци ВМРО ДПМНЕ со 31,2 проценти гласачи кои би ги поддржале ако утре има избори- доминира над СДСМ со 28,3 отсто.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -