fbpx
2 C
Skopje

Револуцијата на Пеп се крие во клубскиот дух, диетите и тоа што ги знае имињата на чистачките

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Една работа во Манчестер Сити направи многу посилен впечаток од големите победи, поразителниот фудбал и безбројните голови. А тоа е бучавата. Радосните извици на играчите на “граѓаните“ кои одекнуваат во тунелот Сан Паоло во Неапол, откако Сити го победи Наполи со 4-2 во Лигата на шампионите. Вработените во англискиот клуб имаат многу видено и слушнато, и поминато заедно, но бучавата од песните и танците на играчите во соблекувалната е нова. Тоа е доказ дека се има изградено здрав колектив. Луѓе, кои се пријатели и надвор од теренот.

1. Егото е оставено настрана. Најголемата победа на Пеп Гвардиола, е дека ги натера фудбалерите да се здружени.

ФОТО

2. Пријателство меѓу играчите

Менаџерот често организира вечери во ресторанти, на кои присуствуваат сите фудбалери. Во тимот нема мали групички. Освен тоа ѕвездите во тимот со задоволство секое утро присуствуваат на заеднички доручок во тренинг базата, а идејата е не само да им се следи режимот на исхрана, но и да поминат повеќе време заедно.

ФОТО

3. Храната

Манчестер Сити располага со готвачи од Шпанија, Франција и Англија, кои гарантираат разноразна, лесна и вкусна храна, која е соодветна за индивидуалната диета и храна за професионални фудбалери. Гвардиола донесе и диетолог од Барселона, кој му помогна на Меси да влезе во топ форма. Фудбалерите на „граѓаните“ се обврзани да си земаат храна за во својот дом во кутии.

4. Обединетост

Прашајте секој од вработените во Манчестер Сити која е најголемата промена, по доаѓањето на Пеп, одговорот ќе биде еден ист – чувството на обединетост. Чувството, дека секој има своја улога во тимот за која максимално е почитуван од своите претпоставени. Отворената канцеларија на администрацијата била едно од првите барања на менаџерот, која е задолжена да ги научи прекарите на сите. Пеп веќе ги знае имињата на секој од службениците во клубот – од чистачките до луѓето, како и на оние кои ги оддржуваат фан страниците и веб страници на социјалните мрежи.

ФОТО

5. Напорната работа

Гвардиола беспрекорно верува во својата филозофија и знае, дека таа ќе проработи. Шпанецот не ги променува своите гледишта за начинот на работа и верува дека тоа е клучот кој ќе го донесе тимот до успех.

Тренинг на Манчестер Сити ФОТо

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

ТикТок тресење: Млади девојки се снимаат како го тресат задниkoт

Веќе подолго време се поставува прашањето - како влијае ТикТок врз однесувањето на младите ширум светот и дали воопшто родителите се свесни за тоа...

И сега шу праиме: Долга е раката на дада Јоци

Фејсбук статус на Јорданка Ивановска Јоци Го нема повеќе лажниот профил со украден мој идентитет на кој се ширеше меѓуетничка омраза, клевети, лаги, албанофобија До моќковците...

Силно полицисkо присуство пред градска болница, имало пуkaњe по што завршиле во болница

Фото: Илустрација веста во продолжение Две лица со повреди биле донесени во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“. Како што информира МВР во СВР Скопје било...
- Advertisement -