fbpx
9 C
Skopje

Ристески: Центарци ги бараат проектите што им ги вети Жерновски

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Советникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Јордан Ритески денес повторно со изјава за работата на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски.

„Денеска се наоѓаме повторно пред проектот „Училиште во Капиштец“ на Андреј Жерновски.

Дали гледате некаде училиште? Не, нормално не гледате. Не го гледате училиштето кое требаше да го направи мрзливиот Андреј Жерновски бидејќи не го изгради веќе 4 години.

Тој вети дека ќе го направи училиштето уште во 1-вата година од својот мандат, а денес после 3 ипол години еве што има од училиштето. Само камен темелник, слики од мрзливиот Жерновски со лопати и гола пропаганда.

Да потсетиме дека целата документација и буџет и ДУП беа подготвени од претходниот градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ. Но нема, училиште сеуште.

На Андреј Жерновски поважни му се боемските улици од 1.2 милиони евра, тамбурашите и диџеите како Стив Аоки од стотици илјади евра.

Андреј Жерновски е пример за „дрво” од градоначалник.

Кога граѓаните на Центар во 2013-та не го поддржаа ВМРО-ДПМНЕ сигурно имаа причина. Но, центарци не беа свесни какво „дрво” од градоначалник поддржале.

Граѓаните на Центар исто така не беа свесни дека ги поддржаа лошите навики на мрзливиот Жерновски.

Дали Жерновски е свесен дека граѓаните знаат за неговите тарифи за давање градежни дозволи за поголеми објекти? Дали Жерновски мисли дека граѓаните не знаат за тарифите на неговите хаус мајстори и возачи?

Ако на почетокот на мандатор можеше да купи време и симпатии со политички говори и фејсбук статуси како да е пратеник или портпарол на партија, денес веќе центарци бараат многу повеќе.

Центарци бараат асфалтирани улици, училишта, исчистени улици од снег. Центарци ги бараат проектите што им ги вети Жерновски.

Срамота е што целиот народ гледа како „дрвото” од градоначалник Жерновски се скијаше во Боровец, а центарци се скијаа и санкаа по улиците на Центар. Некои накај работа, а некои за жал накај болница со скршеници.

Центарци не го заслужуваат ова. Центарци не заслужуваат тарифи на хаус мајстори и возачи за градежни дозволи, не заслужуваат лаги и гола политика, не заслужуваат неисчистени и неасфалтирани улици. Центарци не заслужуваат „дрво” од градоначалник како Жерновски. Затоа, на пролет, граѓаните ќе гласаат против Жерновски“, изјави Јордан Ристески, советник во Општина Центар.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -