fbpx
17 C
Skopje

Ривалството на Скопје и Софија прави раздор во НАТО

АКТУЕЛНО

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една пукнатина во југоисточното крило на НАТО. Две нејзини земји-членки – Грција и Турција – веќе се длабоко поделени и сега се појавија уште две како судир, по што се разви полемика стара два века на етничка основа, пренесува електронското издание на Катмерини.

И Бугарија и Северна Македонија се клучни регионални членки на Алијансата. Бугарија има улога како супервизор над Црното Море и Јужна Русија, а од друга страна Северна Македонија како филтер против понатамошно руско ширење во срцето на Балканот. И двете земји многу силно го чувствуваат влијанието на американско-рускиот конфликт на влијание.

Меѓутоа, НАТО се чини дека е нарушен од ривалството на релација Софија-Скопје, сметајќи го за европско прашање што треба да го решат земјите-членки на ЕУ. И покрај тоа што може да е така, приговорите на Бугарија за влез на Северна Македонија во ЕУ не произлегуваат од критериумите за пристап, како што е потребата за зајакнување на демократијата и сузбивање на корупцијата.

Наместо тоа, тие се поттикнати од историски тврдења што предизвикуваат национализам на обете страни и во одреден момент наскоро ќе имаат влијание врз НАТО, освен ако не се решат овие разлики.

Антибугарската треска се зголемува во Северна Македонија, со благослов на политичкото раководство и медиумите, а ставот на Скопје кон Софија станува поагресивен. Индикативно, тоа го отфрли барањето на Софија да учествува во воздушното полициско работење на НАТО во Северна Македонија и исто така го повлече интересот за бугарската нуклеарна централа Белене, наместо да се поддржи проектот за природен гас во северното грчко пристаниште Александрополи.

Во меѓувреме, Бугарија се подготвува за избори на пролет, а политичката класа се занимава со националистичките чувства, обидувајќи се да формира нова балканска агенда инспирирана од Отоманската империја и големите аспирации од 19. век, обвинувајќи ги своите балкански браќа дека се оддалечуваат од правилната патека.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...
- Advertisement -