fbpx
13 C
Skopje

Робињо: Кака беше блиску до трансфер кај нас, но Меси…

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Беше тоа 2005. година кога малиот Пеле – Робињо, пристигна во Европа и тоа на – Сантиаго Бернабе. Првиот официјален натпревар го играше против Кадиз кога Реал Мадрид славеше со 2:1, а Робињо во игра влезе во второто полувреме од играта. Тогаш навистина импресионираше со својата игра и очекуваше дека ќе стане еден од најдобрите фудбалери, но никогаш тоа не беше ни од близу…

Тој во Реал Мадрид пружаше вистински мајсторски игри во текот на цели три и пол сезони колку што и беше на Сантиаго Бернаб, а потоа се одлучи да замине во Манчестер Сити, а многу мислења говорат дека тоа било најголемата негова грешка во неговата кариера.

„Го сакав Манчестер. Клубот, рестораните, да не заборавам и дискотеките,“ започна Робињо. За мене се создаде слика дека сакам често да излегувам. И да, навистина излегував. Но, англиските фудбалери излегуваа многу почесто од бразилците. За да го донесат во Сити, сопствениците на клубот мораа да го направат најскапиот фудбалер во лигата со над 160. 000 фунти неделна плата. Тој тогаш беше најголемата ѕвезда во тим во кој немаше многу сјајни играчи.

Најинтересниот дел од интервјуто е поврзан со ветувањето од страна на сопственикот на Сити дека ќе ги купи Кака и Меси. Шеикот имаше намера да ги донесе Кака и Меси. За Кака верував дека е можно, но Меси… тој беше надвор од рамките на реалноста. Сопственикот сакаше да ги направи најдобар тим на светот… погледнете ги сега, го имаат најдобриот тренер на светот, вели тој.

Некогашниот напаѓач на Реал, Манчестер Сити, Милан и Сантос говореше и за Златан Ибрахимовиќ кој му зборувал дека тој е најважниот за неговото доаѓање во Милан.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...
- Advertisement -