fbpx
-4 C
Skopje

Родители, овие грешки во воспитувањето не е доцна да ги поправите

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Однесувањето на детето е одраз на родителот и затоа е многу важно да разберете дека тие постојано го применуваат вашиот образец на однесување.

Ако кај вашето дете забележите некое лошо однесување, бидете свесни дека тоа најверојатно е ваше дело, односно детето ве имитира и ги впива вашите однесувања.

Еве кои се најчестите детски однесувања кои се учат од родителите, според Давид Волф:

1. Зависат од други луѓе

Родителите кои премногу се заштитнички настроени кон детето, прават тоа да стане зависно од нив, а со тек на време и од други луѓе. Децата кои се навикнати постојано некој друг да им ги решава проблемите и да носи одлуки место нив, полошо се снаоѓаат во животот. Тие несвесно го продолжуваат тој шаблон и одбираат луѓе кои ќе ги водат во животот, станувајќи зависни од нив.

2. Ги прекинуваат останатите додека зборуваат

Доколку родителите се склони да го прекинуваат соговорникот во сред реченица, нивните деца сигурно ќе го прават истото. Детето учи од својот родител, тој е неговиот модел на идентификација и се што родителот прави е правилно во очите на децата. Научете го детето колку е важно да си ги искаже своите мисли и истото да го почитува при интеракција со други луѓе.

3. Не ги почитуваат возрасните

Ќе има моменти кога некој друг ќе треба да го чува вашето дете. Роднини, бебиситерка, пријатели или соседи. Потрудете се да го научите детето дека треба да покаже одредена почит како кон вас, така и пред другите. Не си дозволувајте вашето дете да пренесе наоколу погрешна слика за вашето семејство.

4. Премногу јавно зборуваат за семејните теми

Децата од најмала возраст учат да делат. Доколку не го научите детето дека некои работи не треба да излезат од ѕидовите на вашиот дом, тие нема да знаат да направат разлика помеѓу јавното и приватното. Не сакате вашата интима да биде тема на разговор од градинката, па низ целото ваше соседство.

5. Доцна го учат речникот на убаво однесување

Никогаш не е прерано да го научите детето како да биде љубезно и пристојно. Тоа навистина мора да знае основни зборови за убаво однесување како: извини , благодарам, те молам и сл. Мозокот на детето е како сунѓерче и тоа впива се. Колку порано го научите на бонтон правилата, толку повеќе тоа ќе ги присвои.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -