fbpx
-4 C
Skopje

Родителите на Пино и Арбен едногласни: МВР да не штити по никого

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Родителите на исчезнатите Пино Секондо и Арбен Аслан биле известени дека нивните синови биле барани со нуркачи во Смилковското езеро, а воедно тоа е и единствениот детал кој го добиле од МВР.

Тие на денешниот протест пред Владата изјавија дека испекторите и понатаму одбиваат да контактираат со нив, а како што велат „нема и никакви одговори за тоа што е направено досега, во овие 110 дена од исчезнувањето“.

„Барам министерот Спасовски да излезе и јавно да каже се. Пред три недели се бараа децата во Смилковско езеро. Јас кажав дека тоа не е потребно, затоа што тоа е губење време на веќе проверено место. Инспекторот кој што го води случајот е на одмор. Надлежниот од Службата за исчезнати лица зел слободни денови. Сега ќе чекаме да се вратат, па дури тогаш ќе видиме дали ќе ни ги најдат децата. Снимките се прегледани, нема ни трага од нив. Овде некој нешто крие“, вели Маја Трпковска, мајката на Пино Секондо.

Маја Трпковска се здобила и со пријава заради вознимирување на премиерот Заев, бидејќи му праќала пораки.

„Не се ни јавија да ни кажат дали има некакви информации од пребарувањето на Смилковско езеро. Син ми заминал со туѓо возило. Има само снимка кога влегува во колата. Два месеци се работи таа снимка зошто е темна, ама ништо не направија. Го повикувам МВР да не штити никого. Телефонот на мојот син, спрема листинзите е најден со сигнал кај Јане Сандански во Аеродром. Последна активност му била во 22 часот“, вели Бекир Аслани, татко на Арбен.

Пино Секондо пред да исчезне, домот го напуштил со автомобил „Шкода Фабија“ со регистерски таблици SK1566АР. Арбен Аслан е исчезнат од 23 јануари годинава, а последно е забележан како влегува во непознато возило.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -