fbpx
0 C
Skopje

„Ројтерс“: Русија тајно помага на Северна Кореја

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Анализата на агенцијата „Ројтерс“ покажува дека оваа година најмалку осум севернокорејски танкери од Русија испловиле за Северна Кореја иако навеле друга одредница.

На тој начин Пјонгјанг се обидува да ги заобиколи меѓународните санкции кои се воведени поради нивната нуклеарна програма, додека според „Ројтерс“, Русија си поигрува со целиот свет.

Осум танкери со носивост од 500 до 2000 тони наводно испловиле од Владивосток и Нахотка, а сите бродови натоварени во Владивосток превезувале дизел, се вели во извештајот.

Танкерите биле лоцирани во пристаништата Кимчек, Чонџин, ХУнгнам и Наџин во Северна Кореја, иако како одредница ги имале наведено Кина или Јужна Кореја. Податоците до кој дојде „Ројтерес“ по анализата на движењето на бродовите покажува дека ниту еден од нив не стигнал до Кина и повеќето се вратиле во Русија.

Руското министерство за надворешни работи не се изјаснило конкретно за овие обвинувања, но истакнуваат дека ги почитуваат санкциите, пренесува „Велт“.

Во првиот кварал од 2017. година, вкупниот обем на трговија помеѓу Русија и Северна Кореја, наводно пораснал за повеќе од 100 отсто и достигнал вредност од 31,4 милиони долари. Тоа најчесто е остварено од шверцери кои ја користат приликата за да заработат, меѓутоа, британската агенција смета дека е невозможно тоа да се изведе без знаење на државата.

Доналд Трамп на маргините на состанокот во ОН неколку пати повтори дека Русија и Кина мора да го зауздаат Ким Џонг Ун и да го натераат да се откаже од провокативните маневри.

– Доколку сакате да бидете дел од борбата против тој отпаднички режим, тогаш направете го тоа, рекол Трамп.

Според „Ројтерс“ Кина и Русија не посакуваат Ким Џонг Ун да падне, бидејќи тоа би значело воспоставување на нов режим и американско мешање во нивниот двор.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -