fbpx
1 C
Skopje

Рокот е пред самиот истек: Дали Груевски ќе состави влада?

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

За мандатарот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес е последниот ден од рокот за составување на влада. Во ДУИ веќе втор ден се водат маратонски состаноци кој сеуште не завршиле со договор, а кои продолжија и попладнево.

Централното претседателство на чело со лидерот на ДУИ Али Ахмети ги анализираат сите опции, со цел, како што велат од таму, да се донесе најдобрата одлука во корист на Албанците и на сите граѓани на Македонија.

Претходно ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ најавија дека нема да направат никакви отстапки што се однесува до рокот за продолжување на СЈО. Од ВМРО-ДПМНЕ јасно ставија до знаење дека за нив, е апсурдно да се продолжи рокот на СЈО, бидејќи според нив, истото е политичка алатка која ги исполнува желбите и нарачките од СДСМ, додека од друга страна, ДУИ најави продолжување на рокот односно мандатот на СЈО, истовремено најавувајќи дека платформата на албанските политички партии останува единствениот услов кој мора да биде исполнет за тие да можат да прифатат било каква влада.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев доцна синоќа додека го напушташе седиштето на СДСМ не сакаше да ги коментира средбите на неговата партија со претставници од ДУИ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -