fbpx
0 C
Skopje

Романија со ригорозни мерки: 15 години робија за оној чие однесување предизвикува заразување на други лица

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Романија одреди 15 години затвор за оние чие однесување за време на пандемија на коронавирус предизвикувале уште едно лице да почине.

„На оние што знаат дека се заразени и не ги почитуваат службените санитарни мерки им се заканува казна затвор од 15 години, доколку се потврди дека нивното однесување предизвикало смрт на некоја личност“, објави владата за време на презентацијата на новата уредба која е веднаш ефективна.

Во случај на непочитување на владината одредба насочена кон запирање на ширењето на „Ковид-19“, се предвидени казни до три години затвор доколку однесувањето не предизвикува последици, а до пет години доколку се појави инфекција.

„Не можеме да дозволиме неодговорните луѓе да одат слободно и да ги инфицираат другите“, рече романскиот премиер Лудовиќ Орбан.

Букурешт исто така ја повика својата дијаспора да не се обидува да се врати во земјата поради ограничувањата на движењето во Европа.

Приближувајќи се кон Велигден, претседателот Клаус Јоханис побара „искрено, но со жалење 4 милиони Романци кои живеат во странство да останат во нивната земја домаќин бидејќи Европа е невозможно да се патува“.

Во Романија има 227 потврдени случаи на инфекција.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -