fbpx
11 C
Skopje

Русија ја обвини Украина дека се готви за нова војна

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Украинскиот парламент го усвои законот, во кој се вели дека источните делови на земјата, контролирани од проруските сепаратисти, привремено се окупирани од Русија. Законот за реинтеграција го поддржаа 280 пратеници. Во него Русија е дефинирана како “агресор”. Москва одговори со осуда на одлуката на парламентот во Украина, велејќи дека тоа може да се смета само како подготовка за “нова војна”.

Украинските пратеници го усвоија законот вчера по жестока дебата која траеше три дена. Во документот се наведува дека “Руската Федерација извршила кривично дело агресија против Украина и привремено окупирала делови од нејзината територија”. Постои обвинение против Москва за испраќање на вооружени трупи во регионите на Донецк и Луганск.

Руското Министерство за надворешни работи го обвини Киев дека се обидува да го реши конфликтот во источниот дел на земјата со сила. Според Русија,  законот е во спротивност со Минскиот мировен договор, кој беше потпишан во 2017 година.

“Законот најавува претворање на т.нар. Анти-терористичка операција во воена акција. За таа цел претседателот на Украина го одобри формирањето на” штаб за заеднички активности “, кој ќе планира користењето на вооружени војници против цивилно население на територијата на самата држава, при тоа не само во југоисточниот дел. И тоа без да биде прогласена воена состојба. Всушност, Порошенко ќе добие неограничена власт, тоа не е ништо друго, освен подготовка за нова војна “, се наведува во мислењето на руското министерство.

Таму се изразува ставот дека Киев се обидува да избега од одговорноста за “уништувањето и страдањето на луѓето” предизвикани од избезумените активности на украинските власти, како и дека, тие се обидуваат да ја препише вината на Русија.

“За жал, сведоци сме на создавање на ситуација која се заканува да доведе до опасна ескалација во Украина со непрeдвидливи последици за глобалниот мир и безбедност”, пишува уште во руската позиција.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Еден од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ: Апасиев е Чегевара на батерии

Твит на Димче Арсовски од ВМРО ДПМНЕ Стојанче Ангелов ќе биде главен лик во кризнава состојба. Ќе се бориме со пандемија на чело со Стојанче...

Убава вест: Државата започна со исплата од 11.000 денари до 14.000 денари за сите граѓани кои се во оваа категориј на пензионериа

Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за ноември почнуваат да се исплаќаат од денеска, предвреме и етапно, со цел да се...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Спасовски: Развоен буџет за модерна полиција и достојни услови за полицајците и во 2021 година

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го презентираше буџетот на Министерството за наредната година, посочувајќи притоа дека тој е развоен и дека ќе...
- Advertisement -