8.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Русите направија потег кој сосема сигурно ќе го налути Западот и ОН

Началникот на воените единици на источна Либија, Халифа Хафтар во текот на вчерашниот ден го посетил рускиот носач на воени авиони во Средоземното море, објавија руските медиуми.

Овој потег се толкува како знак на руска поддршка на бунтовниците кои се против либиската влада составена под закрила на Обединетите нации (ОН).

Хафтар бил примен на носачот на авиони„ Адмирал Кузњецов“ кој се враќа од Сирија во Русија. Либискиот гостин бил во обиколка на бродот, а потоа на видео-врска имала разговор со рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгум со кого разговарале за борбата против тероризмот во Блискиот исток.

Како што е познато, Либија по падот на Гадафи е поделена на фракции, на источна и западна која ја сочинува власта во државата, владата и парламентот.
 

Latest Posts

АКТУЕЛНО

Во соседството за карантин се користат мигрантски центри и шатори, во Македонија хотели и пансиони

Освен што се пред сериозен предизвик да го обезбедат јавното здравје дома, државите во оваа светска пандемија на коронавирусот се исправени и со извелкување...

Ако не се реагира на време, Кочани може да биде ново Куманово – истокот пред сериозен тест

Новите шест случаи на лица од Кочани заразени од коронавирусот беа повод градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев да свика итна седница на Општинскиот...

Путин не дозволува да му се прекрши зборот: Доктор заврши зад решетки поради корона вирусот

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева. Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во...

(ФОТО) Нема да поверувате – Како изгледал министерот Венко Филипче како студент

Шармантен и неодолив, министерот за здравство Венко Филипче е фигура број еден во последниот месец во државата. Како и не би бил, кога успешно...

(ВИДЕО) Како бе Роналдо, на таа пара – ако сакаш, ние да собереме донации?

Карантинот и самоизолацијата ги фати буквално сите, поради што многумина се одлучија фризурата да ја направат сами, односно со помош на домашните, за да...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.