fbpx
5 C
Skopje

Руски доктор издаде вознемирувачко предупредување: Не го купувајте овој леб, предизвикува болест

АКТУЕЛНО

Докторот на медицински науки, лекарот и билкар Виктор Хрушчов тврди дека современиот леб е причина за многу болести и дека спасот е во квасецот кој можеме сами да го направиме.

Хрушчов кој е автор на книгата за подмладување со храна, смета дека еден од поголемите проблеми на денешницата е лебот. Сите знаеме дека лебот не е ист како некогаш, и дека пченицата во меѓувреме се вере така што во зрната ќе има што е можно повеќе глутен. Но, тоа не е единствениот проблем.

-Од својата исхрана го исклучив современиот леб. Работата е во тоа да ако јадеме леб со квасец, квасецот доаѓа до крвта, почнува да се размножува, ги конзумира нашите витамини, микроелементи, белковини,ж. Истовремено, тој лачи продукти како што се токсините. Односно, квасецот паразитира во нашиот организам. И затоа модерниот леб го сметам за најлошите изму во човештвото – нагласува Виктор.

Тој наведува дека квасецот при печењето навлегува во „капсулите“ од глутен, а во цревата се ослободува и ја оштетува слузокожата и ја нарушува нормалната микрофлора на цревата.

За да се интензивира производниот процес, почнале да користат квасец од сосема друг вид, кој официјално го сметаат за „условно патоген микроорганизам“, односно таков кој предизвикува болести при одредени услови. Станува збор за така наречен термофилен квасец со кој тестото нараснува за само еден час.

-Овој квасец дури ни не паразитира во цревата, туку живее во крвната плазма, и слободно се размножува.

Ова може да се заврши со разни видови интоксикација, габични заболувања, нарушување на имунитетот, што може да доведе до многу хронични болести и туморни процеси.

Дури и ако престанем,е да јадеме модерен леб со квасец, тури после 5 години ќе има негови келии во крвната плазма – вели докторот.

-До 40-години од 20. век се користеше квасец од друг тип. Тој не ги убиваше корисните бактерии кои живеат во дебелото црево. но тестото нараснуваше за 24 часа, што не им одговараше на пекарите – посочил Виктор.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -