8.7 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(ФОТО) Нема да поверувате – Како изгледал министерот Венко Филипче како студент

Шармантен и неодолив, министерот за здравство Венко Филипче е фигура број еден во последниот месец во државата. Како и не би бил, кога успешно...

Најстрашната патека на светот – после карантин и тука би прошетал (ВИДЕО)

Видео снимката од планината Хуа едновставно ќе ве остави без здив. Нејзината екстремна висина е нешто кое секојдневно привлекува голем број на авантуристи. Оваа...

Полицијата на терен во Чаир, заплени три автомобили и два мотори

Полициски службеници од СВР Скопје, по претходна судска наредба, извршиле претрес во домот и други простории на 29-годишен скопјанец во населбата Чаир. При претресот во...

Русковска побара снимките од усб на Кичеец да бидат затворени за јавноста – Боки 13 и Јанева се противат на ваквата одлука

Ви гарантирам дека нема ништо што е загрижувачко, рече обвинетата во предметот „Рекет“, Катица Јанева, во врска со снимките од УСБ-то на Зоран Милевски-Кичеец во кое тој разговара со Бојан Јовановски-Боки 13.

Вчера, за овие снимки обвинителката Вилма Русковска се согласи да бидат презентирани денеска, но таа утрово се премисли и препорача јавноста да се исклучи затоа што во снимките се спомнувале познати имиња, пишува

– За да не им се наруши нивната чест и углед, предлагам да биде исклучена јавноста – рече Русковска.

А еве што кажа само еден ден претходно шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во судницата во Кривичниот суд:

– Обвинетите и одбраната направија голем проблем околу снимките, а јас сметав дека прикажувањето на тие разговори е непотребно одолговлекување на постапката, но сепак, поради јавноста и да нема никакво сомнение во тоа дека обвинителството не сака да прикаже некакви докази кои наводно одат во корист на одбраната, предложив тие снимки да се слушнат. Мило ми е што судијката прифати – нагласи вчера Русковска.

Судечкиот совет по новото барање на Русковска на кратко се повлече за да донесе одлука и речиси по неколку минути се врати со решение што го соопшти судијката Васка Николовска-Масевска – новинарите да бидат исклучени од рочиштето.

На ова реагираа Јанева и Јовановски, како и адвокатите, но сепак судечкиот совет одлучи медиумите да ја напуштат судницата. Остри реакции упатија и новинарите поради неконзистентноста на обвинителката и на судечкиот совет, а најавија и дека за ваквиот однос ќе се пожалат во Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ).

Целиот текст прочитајте го на Плусинфо ОВДЕ

Latest Posts

(ФОТО) Нема да поверувате – Како изгледал министерот Венко Филипче како студент

Шармантен и неодолив, министерот за здравство Венко Филипче е фигура број еден во последниот месец во државата. Како и не би бил, кога успешно...

Најстрашната патека на светот – после карантин и тука би прошетал (ВИДЕО)

Видео снимката од планината Хуа едновставно ќе ве остави без здив. Нејзината екстремна висина е нешто кое секојдневно привлекува голем број на авантуристи. Оваа...

Полицијата на терен во Чаир, заплени три автомобили и два мотори

Полициски службеници од СВР Скопје, по претходна судска наредба, извршиле претрес во домот и други простории на 29-годишен скопјанец во населбата Чаир. При претресот во...

АКТУЕЛНО

(ФОТО) Нема да поверувате – Како изгледал министерот Венко Филипче како студент

Шармантен и неодолив, министерот за здравство Венко Филипче е фигура број еден во последниот месец во државата. Како и не би бил, кога успешно...

(ВИДЕО) Како бе Роналдо, на таа пара – ако сакаш, ние да собереме донации?

Карантинот и самоизолацијата ги фати буквално сите, поради што многумина се одлучија фризурата да ја направат сами, односно со помош на домашните, за да...

Вработена во поликлиниката во Чаир заразена со Ковид-19, се дезинфицира целиот објект

ОБНОВЕНО: Веста се однесува за политиклиниката во Чаир. Без намера да создадеме паника кај трудниците.  Вработена во поликлиниката во Чаир е позитивна на ковид-19. Информацијата...

Еден знак е убедливо најдобриот сопруг во хороскоп

Како сопруг, Бикот ги има најдобрите особини од сите знаци на Зодијакот. Тој е нежен, добродушен и верен и никогаш нема да го занемари...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.