fbpx
14.8 C
Skopje

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот и ја поддржуваат целосната имплементација на Договорот од Преспа

АКТУЕЛНО

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот на Република Македонија на 30 септември, во кој граѓаните ја изразија својата поддршка за членство во НАТО и Европската унија (ЕУ) со прифаќање на Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција.

САД силно ја поддржуваат целосната имплементација на Договорот, со што на Македонија ќе ѝ се овозможи да го заземе заслужено место во НАТО и во ЕУ, придонесувајќи за регионалната стабилност, безбедност и просперитет.

Со оглед на тоа што македонскиот Парламент сега започнува разгледување на уставните измени, ги повикуваме лидерите да се издигнат над политичката партија и да ја искористат оваа историска можност да обезбедат посветла иднина за земјата како полноправен учесник во западните институции, се вели во реакцијата на Стејт Департмент.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -