fbpx
-7 C
Skopje

САД се подготвени да се вклучат како олесувачи во спорот меѓу Хрватска и Словенија

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Америка е подготвена за евентуално вклучување во решавањето на спорот меѓу Хрватска и Словенија за Пиранскиот Залив, пишуваат загрепските весници.

САД се подготвени да се вклучат доколку двете земји, сојузници на ЕУ и НАТО, не го решат ова прашање на конструктивен начин.

Ова, како што е наведено, го изјавил министерот за внатрешни работи на Хрватска, Давор Божиновиќ, по враќањето од САД, каде што разговарал и со помошник-државниот секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел.

Божиновиќ изјавил дека Мичел бил особено заинтересиран за позицијата на Хрватска во врска со динамиката на односите со Словенија во пресрет на одлуката на Арбитражниот суд.

Божиновиќ додал дека детаљно го известил својот соговорник за генезата на граничниот спор и го изнаел познатиот хрватски став истакнувајќи дека не е можно да се спроведе пресудата на Арбитражниот суд, која Словенија се обидува еднострано да ја примени, како и дека Хрватска е посветена на билатерално решавање на ова прашање.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -