fbpx
21.8 C
Skopje

САД со порака до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ: Референдумот е можност да се изнесе мислење, се надевам дека ќе учествувате и вие

АКТУЕЛНО

Ако референдумот биде неуспешен, тогаш наредните чекори ќе зависат од властите во Македонија. Не станува збор за правно – обврзувачки референдум и затоа верувам дека е важно што македонската јавност ја има можност да се произнесе за договорот од Преспа.

Мојата порака до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ е дека референдумот е можност да се изнесе мислење. Се надевам дека ВМРО-ДПМНЕ како партија ќе се согласи да учествува на референдумот. Ако се произнесат против референдумот тогаш тоа е нивно право, бидејќи ќе ја имаат можноста да го искажат своето мислење. Се надевам дека ќе избирачите ќе излезат и ќе гласаат и ќе го поддржат договорот од Преспа. Секогаш постои загриженост дека надворешни фактори ќе влијаат врз процесите за договорот.

 

САД веруваат дека поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат на референдумот – интервју со Палмер

САД веруваат дека поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат на референдумот – интервју со шефот за Балканот во американскиот Стејт Департмент, Метју Палмерhttp://360stepeni.mk/article/801/sad-veruvaat-deka-poddrzhuvachite-na-vmro-dpmne-kje-glasaat-na-referendumot

Posted by 360 stepeni on Monday, September 3, 2018

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -