fbpx
7 C
Skopje

Сакаш кафе или пиво? Тогаш можеби си психопат!

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Луѓето имаат чуден афинитет кон горчливото – од црното чоколадо и кафето, па од брокула до пиво. Повеќето луѓе го сметаат горчливиот вкус како предупредување за храна што не се јаде, но луѓето уште не можат да се наситат на овој вкус.

Според истражувањата преференциите кон одредени видови храна може да се одраз на самата личност, а луѓето љубители на горчлив дури можат да покажуваат психопатични и антисоцијални трендови.

При истражувањето, извршено со 500 волонтери, оценувале до колку тие префирираат различни вкусови – слатко, кисело, солено и горчливо. Потоа се подложуваат на тестови за одредување на агресија, нарцизам, психопатија, садизам (вербален, физички или друг вид), како и за одредување на петте главни особини на личноста, како екстравертност, склоност кон согласност, емоционална стабилност и отвореност.

Научниците откриваат. Дека луѓето со предност за горчливите храна укажуваат и повисоки резултати при одредувањето на садизам и агресија.

Студијата додава вредни информации кон неистражена област за односот помеѓу квалитетите на личноста квалитети и хранливите параметри. Научниците веќе потврдиле дека луѓе, отворени кон нови искуства јадат повеќе зеленчук и растителни влакна, а оние кои бараат чувствителност консумираат повеќе кофеин.

Научниците предупредуваат дека изградбата на хранливи параметри е комплексен биолошки и психолошки процес, под влијание на чувствителноста ни кон мириси при претходни искуства. Научниците дури среќаваат тешкотии при одредувањето на горчливита храна, бидејќи различни луѓе опишуваат горчлив вкус поинаку. Исто така, дури и да е потврдена врската помеѓу горчлив вкус и темната страна, не е јасно што точно предизвикува тоа претпочитање – биологија, психологија, или и двете.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -